APLIKACE A MONTÁŽ KAMENNÉ DÝHY

 

Lepení na stěny formou obkladu

Materiál vybíráme dle zbarvení s ohledem na druh fixace a kvalitu kamene podle předpokládané aplikace. Pro místa s větší zátěží a frekvencí použití vybíráme ze skupiny křemenů, pro místa s nízkou zátěží vybíráme ze skupiny břidlic. Křemeny jsou tvrdší, lesklé s výraznějšími reliéfy. Břidlice jsou měkčí s nízkými a tenčími lupeny ( vrstvami ) reliéfu. Pro lepení na rovných plochách, nebo s menším ohybem volíme typ Standard s hrubší pryskyřičnou fixací. Pre olepování sloupků a jiných míst nebo předmětů zaobleného tvaru ( např. madla zábradlí, sloupy a pod..) volíme typ Ultraflex s extrémní schopností ohybu. Schopnost ohybu při aplikaci výrazně zvýšíme pokud materiál zahřejeme např. sušičem na vlasy anebo jej stačí položit na radiátor. Tepelná odolnost pryskyřice je do 80°C kontaktní teploty. Vhodné druhy pro požadovanou aplikaci vám poradí prodávající. Manipulace s tímto materiálem je velice jednoduchá a fyzicky nenáročná. Jeden kus kam. folie váží kolem 1,2 kg, dle druhu horniny, tudíž v jednom balení lze přenést i desítky kusů a tyto převézt i osobním vozem. Převézt v kombíku např. 200m2 není žádný problém. Na převoz 200m2 jakéhokoliv jiného kamenného obkladu by bylo potřeba nákladní auto s mechanickou rukou a mnoho fyzicky náročné práce a skladovacího prostoru. 

Pokud si přivezete velkoformát kam. folie v roli ( některé druhy typu Standard lze srolovat při pokojové teplotě na průměr role cca 40cm, druhy s výraznějším reliéfem na cca 70cm ), před rozbalením umístíme roli kam. folie do pokojové teploty ( cca 22°C ) a po několika hodinách rozřízneme balení a folii ponecháme ať se sama rozvine do plochy ( cca 24 hodin ). Pryskyřice je při nízkých teplotách tužší a násilným rozprostřením by mohlo dojít k zlomení, což by mohlo být po nalepení vidět i v ploše kamene. Ideální teplota v místnosti pro lepení je 15°C - 25°C. Pokud máme folii rozprostřenou lze ji lepit i při teplotách kolem 5°C, ale ne níže, vzhledem k vlastnostem lepidel. Za takových okolností dbáme na výběr vhodného lepidla, je lepší použít konstrukční lepidla která po vytvrzení zůstávají elastičtější a snesou velké výkyvy teplot ( např. Soudal Gold Power, Soudal Profi Bond, Soudal FIX ALL HT, Soudal Fix All F&W, Den Braven Mamut, Soudal Soudaseal HT, atd.. ).

POZOR! UPOZORNĚNÍ! Před lepením obkladu ,, naostro ,, je nutné si lepidlo s obkladem vyzkoušet jak reaguje na podklad a lepenou plochu. Za kvalitu lepidel neručíme vzhledem k tomu že nemůžeme garantovat absolutní shodu kvality stejného druhu u jednotlivých šarží ( různá data výroby ). Test lepidel doporučujeme právě pro případ že by mohly nastat rozdíly ve vlastnostech mezi jednotlivými šaržemi stejného typu lepidla. 

 

Řezání kamenné dýhy

Dlouhé přesné řezy doporučujeme provádět na formátovací stolové kotoučové pile, anebo ruční okružní pilou pro stolařskou práci, anebo elektrickou řezačkou kamene s vodící lištou. Pro řezání křemenů je vhodné použít diamantový kotouč. Řezání břidličných folií je jednodušší, lze použít i běžné kotouče na dřevo/lamino s jemnějším zubem, které se na měkké břidlici nezatupí. S řezáním kamenných fólií na formátovací pile si lehce poradí každý stolař nebo i jiný řemeslník. Pro hobby řezání a přířezy na místě lepení lze použít oscilační multifunční nástroj s násadou pilky v tvaru půlměsíce ( na laminát a kovy ).

Při řezání používejte ochranné pracovní pomůcky, včetně respirační roušky!

Kamenné folie a dýhy řežeme ze strany fixační praskyřice, čili rubu. Krátké řezy do 20cm lze provádět i technickým ulamovacím nožem, delší řezy provádíme oscilační pilkou ( součást setu oscilační brusky ). Oscilační pilkou lze lehce vyřezat i jakékoliv otvory pro vypínače, zásuvky, fitingy, prostupy trubek, atd...Hranu řezu jemně přebrousíme oscilační bruskou nebo ručně brusným papírem podle potřeby. Formátování kam. folií a dýh je možné i pomocí ručních nůžek na plech. Kvalita a přesnost střihu záleží na kvalitě nůžek a orientaci střihu ( pravé, levé, rovné ), ale i zkušenosti a zručnosti pracovníka. Pro lepší vzhled spojů v rozích zbrousíme řezy v místě spoje na obou protikusech folie v úhlu 45°. Zvlášť je třeba dbát na pravidlo víckrát měř a jednou řež, především při vyměřování prostupů k zásuvkám a pod...Zde je pečlivost na místě, plánovaný otvor si vyznačte obyčejnou tužkou a vyvrtejte tenké otvory v rozích nákresu, které propojíte z rubové strany spojovacími řezy a tím vznikne vymezený otvor.

 

Lepení kamenné dýhy

Lepení je velmi jednoduchý proces a v podstatě ho zvládne kdokoliv kdo je schopen dodržovat jednoduché rady a pořadí pracovních kroků. Lepení nevyžaduje fyzicky zdatného pracovníka a zvládnou ho bez problémů i ženy pokud zvolí kvalitní nářadí. Pro lepení používáme konstrukční lepidla kterých je na trhu nepřeberně. Výběr lepidla konzultujeme s prodávajícím podle druhu aplikace a typu lepených povrchů ( savý podklad, nesavý podklad ). Jiné lepidlo je vhodné pro nalepení kam. folie na dveře, jiné pro nalepení ve sprchovém koutu, jiné na zeď v obýváku, jiné na staré obkládačky, plast nebo umakart, jiné na strop a pod...Vyvarujeme se výběru lepidel pro obklady na cementové bázi!

Pryskyřice na zadní straně kamenné fólie se chová jako nesavý materiál tudíž by na ní cementové lepidlo nedrželo. Vybíráme lepidla která mohou lepit různé savé a nesavé povrchy včetně laminátu jako nesavého povrchu. Lepidlo tedy vybíráme buď pro kombinaci nesavý/nesavý, anebo savý/nesavý, podle povrchu kde chceme kam. folii nalepit. Doporučujeme použít nestékavá lepidla, obvykle dostupná v kartuších. Vhodná konstrukční lepidla má ve své nabídce mnoho běžně dostupných značek, např. SOUDAL, DEN BRAVEN, MAPEI, FISCHER, KERAKOLL, atd..., které najdete v specializovaných prodejnách nebo hobbymarketech. Jako první krok je vhodné zadní stranu obkladu mírně přebrousit brusným papírem bruskou pro zdrsnění povrchu. Před nanesením lepidla otřeme pryskyřičnou stranu materiálu vlhkým a následně suchým hadříkem. Někdy je vhodné použít k odmaštění nějaký odmašťovací prostředkem ( např. na nádobí ). Jistější kvalita nalepení je pokud pryskyřičnou stranu kamenné folie mírně přebrousíme, čili zdrsníme mechanicky brusným papírem ( např. ručně nebo oscilační bruskou ). Některé druhy lepidel vyžadují tzv. aktivátory které lépe spojí polyester se samotným lepidlem. Startovací místo lepení na stěně, čili vertikálu a horizontálu si předem vyznačíme obyč. tužkou podle vodováhy nebo laserového zařízení. Lepidlo nanášíme z kartuše vytlačovací pistolí na zadní stranu kamenné folie, kde toto lepidlo následně vtíravým pohybem roztáhneme po celé lepené ploše zubovou ( zuby 3-5mm ) gumoplastovou stěrkou od okrajů ke středu folie. Lepidlo nanášíme na zadní fixaci kamenné folie zubovou stěrkou vtíravými pohyby jakobychom chtěli lepidlo vetřít do povrchu pryskyřice. Kvalitu spoje je lepší vyzkoušet na kousku a až pak pokračovat v lepení. Folii s naneseným lepidlem přiložíme a přitlačíme na určené místo rukama, případně mírně dotlačíme gumovým válečkem ( pokud nedosáhneme rukama ). Některá lepidla je vhodnější roztáhnout na stěnu ( např. lepení na fasády ), anebo na obě lepené plochy v závislosti na doporučení výrobce lepidla. Nanášení lepidla a samotné lepení je to nejjednodušší v celém procesu realizace a zvládne to téměř každý. Při rychleschnoucích lepidlech je lepší když na lepení pracují dva pracovníci, jeden nanáší lepidlo a druhý hned za ním toto lepidlo roztahuje po ploše a následně co nejrychleji obkladový plát přitlačí na olepované místo. Pro laika je lepší použít lepidlo s delším otevřeným časem, tzn. že neschne rychle a je déle aktivní. Jednotlivé díly lepíme vedle sebe na doraz bez spáry anebo za pomoci dimenzních dílků na spáru ( dle vkusu ). Pokud se nám při přitlačení dílců na stěnu ve spoji vytlačí přebývající lepidlo, otřeme ho hned pečlivě vlhkým hadříkem, čímž se zbavíme pozdější přebytečné práce. Naši zákazníci mají naši plnou technickou podporu formou bezplatného poradenství a popisem pracovního postupu.

V případě lepení na nesavý podklad, nebo povrch ošetřený hydroizolační nesavou vrstvou máme dobré zkušenosti s použitím lepidla DEN BRAVEN MAMUT CRYSTAL v kartuši. Doporučujeme celoplošné lepení a dobře nanést lepidlo na okraje kamenné fólie aby se nemohla dostat kapalina pod kamennou fólii ( např. při lepení kolem umyvadla, ve sprchovém boxu, nebo na stěně u kuchyňského dřezu ). Při použití jiných lepidel se poraďte s jejich prodejci a dodržujte návod na jejich použití. 

 

Impregnace

Impregnace na kámen slouží jako uzavírač kamene aby byl povrch kamene chráněn před vnějšími vlivy, vodou, nečistotami, atd...Pro impregnaci povrchu horniny používáme nano impregnaci ( obvykle čirá nebo bílá kapalina ). Impregnaci vybíráme dle požadavku na další vzhled povrchu kamene, čili pro zachování původní barvy, anebo ztmavení, či zvýšení kontrastu. Tyto rozdíly lze vidět v naší provozovně na ukázkách. Některé impregnace se nanášejí válečkem nebo štětcem, náročnější stříkáním. Doporučujeme postupovat dle návodů jednotlivých dodavatelů ( výrobců ) impregnací uvedené obvykle na obalu výrobku. Nejlepší je vyzkoušet účinek impregnace na kousku kam. folie abychom viděli jak na námi vybraný kámen účinkuje. V naší provozovně lze objednat za poplatek materiál již naformátovaný, včetně provedení impregnace ( nanoimpregnace ).

Pro impregnaci kam. fólií máme vyzkoušeno mnoho druhů hydrofóbních nanoimpregnací různých značek ( např. Den Braven, Akemi, Saxo, atd...).         

                                                                                                                                            

Lepení na podlahu formou dlažby

Pro lepení na podlahu je možné použít omezený sortiment převážně křemenů s co nejnižším reliéfem. Samotné použití kam. dýh a folií na podlaze je velice omezené vzhledem k tenké vrstvě kamene a postupnému obrusu. Pro lepení doporučujeme MS polymery s celoplošným lepením anebo speciální lepidla na parkety a podlahové syntetické krytiny s mírně elastickým efektem po vytvrzení. Tato aplikace se hodí především do privátních koupelen a toalet, ale i do domácích kanceláří, pracoven, knihoven. Za určitých okolností lze použít kamenné folie i pro podlahy v celém bytě, záleží na jeho vytížení a počtu a skladbě bydlících. Vyšší riziko poškození podlah v bytě přináší zvířata ( např. větší psi ) a malé děti. Pro výběr vhodného druhu se poraďte s prodávajícím. Zkušenosti z posledního období prokazují velice dobrou odolnost a životnost kamenné folie na podlaze v případě kvalitního celoplošného nalepení a následného nanesení čiré vytvrzovací pryskyřice na povrch kamenné folie. Tato úprava se hodí kdekoliv do bytu nebo na schody. Pro aplikace pryskyřice na kamenou folii je lepší si sjednat odborníka s kvalitním materiálem a zkušenostmi.

 

Lepení na schody a následná povrchová úprava schodů 

Lepení kamenných folií na schody doporučujeme pouze na schody do domácnosti, mezi patra rodinného domu a pod...Nedoporučujeme je aplikovat do veřejných a komerčně využívaných frekventovaných prostor.

Aplikace na schody je obdobná jako na podlahy, je ale třeba více dbát na přípravu schodu, hlavně aby byl podklad dokonale rovný. Podle lepené plochy si připravíme kam. folii. Lepidlo vybíráme podle materiálu na který lepíme. Lze opět vybírat z mnoha druhů různých značek : Mapei, Soudal, Den Braven a mnoho dalších. Před lepením lepené plochy zdrsníme a vyčistíme od nečistot a prachu. Zdrsnění lepené plochy brusným papírem je lepší pro veškerá lepidla. Nejdříve nalepíme rovnou plochu na schod, následně od shora dolů nalepíme svislé plochy schodů. Lepidlem nešetříme, ale také ho nenanašíme zbytečně mnoho. Po přitlačení lepené plochy k podkladu je nutné na okrajích vytlačené lepidlo otřít a očistit vlhkým hadrem ihned po nalepení. Po nalepení je třeba dodržet dobu zrání lepidla a schody nepoužívat cca 24 hodin. Po vytvrzení lepidla nalepíme na hrany schodů protiskluzové lišty nebo pásky. Finální schody naimpregnujeme impregnací na kámen. pro povrchovou úpravu lze použít i transparentní pryskyřici pro zvýšení odolnosti a snížení obrusu povrchové vrstvy. Povrch před nanášením pryskyřice nijak chemicky neupravujeme a snažíme se z povrchu odstranit vlhkost např. vlasovým sušičem. Pro údržbu schodů používáme zametání a omytí plochy vlhkým hadrem bez chemie a otření do sucha.

 

Lepení na fasády, na nesavé povrchy a v interiéru

Lepení kam. folií na fasády vyžaduje profesionální přístup anebo zručnějšího kutila s dobrou znalostí materiálu olepované fasády z důvodu správného výběru vhodného lepidla a náročnější práci v exteriéru. Tato podsekce má mnoho možností a mnoho řešení a je nutné se vyjádřit vždy ke konkrétnímu požadavku a specifikaci. Postup lepení na fasádu lze aplikovat i pro lepení kam. dýh na stěny balkonu nebo lodžie a na balkonový čelní dílec. Pro lepení na fasády lze doporučit lepidla zn. MAPEI z důvodu provedení zkoušek lepení. Pro tento účel se jeví jako nejvhodnější jednosložkové lepidlo typ Ultramastic 3 ( s výhradami ) a dvojsložkové lepidlo Keralastic T. Práce s Keralasticem T je složitější a pro amatéra náročná. V naší provozovně lze vidět ukázky lepení kamenných folií těmito lepidly na betonovém podkladu. Výhodou těchto lepidel je dostupnost v kýblovém balení což urychluje aplikovatelnost a šetří náklady.

Pro lepení na nesavé povrchy, na fasády a vnější aplikace neprofesionálem doporučujeme použít jednosložková lepidla, např. Den Braven Mamut Crystal. I když je cena tohoto lepidla vyšší, dochází při jeho použití k minimálním ztrátám z důvodu jednoduché aplikace z kartuše a možnosti uzavření bez ztráty jeho vlastností pro pozdější použití.

V interiéru lze použít lepidlo ULTRAMASTIC 3 na lepení našich kam. folií na nasákavý podklad, čili omítku a sádrokartonové stěny bez impregnace a např. i na OSB3 desky. Jestli je povrch nasákavý zjistíme po nanesení vody štětkou. Lepidlo naneseme na očištěnou rubovou plochu kam. folie špachtlí, následně ho roztáhneme vtíravým pohybem zubovou stěrkou č. 3-4 rovnoměrně po celé ploše od okraje ku středu a takto připravený materiál přiložíme na připravené místo a rukama přitlačíme. Lepený materiál ihned na podkladu drží. Schnutí a vyzrání spoje trvá cca 24 hodin.

Před lepením plochy v desítkách m2 doporučujeme vyzkoušet nalepení jednoho kusu a tím vyzkoušet pevnost spoje po 24 hodinách. Tímto postupem lze potvrdit nebo vyvrátit vhodnost vybraného lepidla na olepovanou plochu ( savé a nesavé podklady ). Těmto aplikacím se budeme v případě zájmu věnovat v sekci Tipy a rady.

 

Transluscentní ( podsvícené ) kamenné folie na stěnách a stropech

Pro mnoho druhů a velikostí transluscentních folií a jejich aplikací dodáváme ultratenké typy LED podsvícení ve formě LED panelu. Největší monolitní podsvicovací panel LED dodáme formou výroby na objednávku ve formátu 1220mm x 2440mm x 13mm. Další standardní formát je 595mm x 1195mm x 10mm. Jiné tvary a formáty lze vyrobit dle přání zákazníka a dle technologických možností. Ceny se pohybují dle efektivity a souvisejících nákladů speciálně požadovaného rozměru a vlastností. Více info telefonicky.